MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Stolar 11108086
*
nr 1110 8086
Ilmari Tapiovaara
(1914-1999), Finland
Stolar, 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999)
Ilmari Tapiovaara, finländsk formgivare född 1914, död 1999.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 maj 2017
kl 20:43:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/5 19:16:49
1
1.900 kr
21/5 19:54:47
1
2.000 kr
21/5 21:02:16
2
1.900 kr
21/5 21:02:16
1
2.000 kr (Budbetjänt)
21/5 21:02:35
2
2.200 kr
22/5 14:56:19
1
2.600 kr
22/5 19:50:06
3
2.600 kr
22/5 19:50:06
1
2.600 kr (Budbetjänt)
22/5 19:50:10
3
2.800 kr
22/5 19:50:42
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Ilmari Tapiovaara
Ilmari Tapiovaara, finländsk formgivare född 1914, död 1999.
Läs mer om Ilmari Tapiovaara
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: 1950-tal edsbyverken fanett fanett-stol fanettstol finland ilmari tapiovaara karmstol karmstolar pinnstol pinnstolar stol stolar svensk design
-
5063 Bankett
omkring 1900, bemålad. Längd: 65 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:24
-
3175 Barstolar
ett par, Eero Arnio för Artek, "Rocket". Höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:08
-
3176 Barstolar
ett par, Eero Arnio för Artek, "Rocket". Höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:08
-
5062 Bellmanstol
omkring 1800, Signerad NAS
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:42
-
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:44
-
5180 Emmafåtölj
Plysch
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:47
*
Ilmari Tapiovaara
Ilmari Tapiovaara, finländsk formgivare född 1914, död 1999.
Läs om budbetjänten
Läs mer om 50/60-tal
Läs mer om Ilmari Tapiovaara
nr 1110 8086
Ilmari Tapiovaara
(1914-1999), Finland
Stolar, 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999)
Ilmari Tapiovaara, finländsk formgivare född 1914, död 1999.
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 maj 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/5 19:16:49 | 1 | 1.900 kr |
21/5 19:54:47 | 1 | 2.000 kr |
21/5 21:02:16 | 2 | 1.900 kr |
21/5 21:02:16 | 1 | 2.000 kr (Budbetjänt) |
21/5 21:02:35 | 2 | 2.200 kr |
22/5 14:56:19 | 1 | 2.600 kr |
22/5 19:50:06 | 3 | 2.600 kr |
22/5 19:50:06 | 1 | 2.600 kr (Budbetjänt) |
22/5 19:50:10 | 3 | 2.800 kr |
22/5 19:50:42 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
22 maj
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Ilmari Tapiovaara
Ilmari Tapiovaara, finländsk formgivare född 1914, död 1999.Läs mer om Ilmari Tapiovaara
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: 1950-tal edsbyverken fanett fanett-stol fanettstol finland ilmari tapiovaara karmstol karmstolar pinnstol pinnstolar stol stolar svensk design
-
5063 Bankett
omkring 1900, bemålad. Längd: 65 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:24 -
3175 Barstolar
ett par, Eero Arnio för Artek, "Rocket". Höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:08 -
3176 Barstolar
ett par, Eero Arnio för Artek, "Rocket". Höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:08
-
5062 Bellmanstol
omkring 1800, Signerad NAS
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:42 -
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:44 -
5180 Emmafåtölj
Plysch
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:47